Southland 2026 SL610-10K Other Trailers
Detailed Description
2026 SOUTHLAND SL610-10K DUMP TRAILER - 10'
  • Color: Black
  • Box Size: 10'(L) x 72"(W) x 26"(H) w/ 8" Side Boards
  • Overall Length: 173-1/8"
  • (2) 5200lb Lippert Spring Axles
  • Brakes: Electric
  • Tires: ST225/75R15 D
  • Spare Tire Included
  • Floor: 12GA
  • Walls: 14GA
  • Frame: 4" x 2" HSS Tubing
  • (2) 2,500 lb. Midspan Ramps (54 lbs. each)
  • Manual Roll Tarp
  • Scissor Hoist: Power up/Power Down
  • Hoist: Champion CS412 5 Ton
  • Dump Angle: 40°
  • Stake Pockets
  • Rear Drop Down Stabilizer Jacks
  • Aluminum Pump Box
  • 110V Battery Charger
  • 10W Solar Panel