RoyalCargo 2026 LCHT35-716V-86 Other Trailers
Listing Tools
Print
Email
Report
Contact Seller
Receive email updates for similar listings.
Please enter your email
Invalid E-Mail!
Save Alert
You can cancel the email alert at anytime.
Subscribe to Farms.com Machinery Newsletter
Detailed Description
** Blackout Blowout **
2026 ROYAL 7'X14' + 2' V-NOSE ENCLOSED CARGO TRAILER
Color: Blue w/ Blackout Package
(2) 3500lb Lippert Spring Axles
Tires: ST205/75R15
Electric Self Adjusting Brakes
Coupler: 2-5/16" Ball
Jack: 2000lb Top Wind
One Piece Aluminum Roof
Interior Height: 86"
Interior Width: 81"
All Tube Frame
4"x2" Main Frame
Deck Height: 21"
Walls: 3/8" Plywood
Flooring: 3/4" Plywood
Zinc Coated Hardware
4' Aluminum Bar Locks
Cambered Radius Roof Bows
Rear Ramp Door: 72"(W) x 80"(H)
Side Door: 36"x78" (RV and Bar Latch)