RoyalCargo 2026 LCHT35-7.516V-86 Other Trailers
Detailed Description
2026 ROYAL 7.5'X16' ENCLOSED CARGO TRAILER
  • Color: Blue
  • (2) 3500lb Lippert Spring Axles
  • Tires: ST205/75 R15 Radials
  • Spare Tire Included
  • Electric Self Adjusting Brakes
  • Coupler: 2-5/16" Ball
  • Length: 14' Straight Deck + 2' V-nose
  • Main Frame: 4"x2"
  • All Tube Frame
  • Interior Height: 86”
  • 81" Between Fenders
  • Rear Ramp Door: 82 1/8"W X 80 7/16"H
  • Side Door Entry: 36"x78" (RV and Bar Lock)
  • Platform Height: 21"