Southland 2026 SL612-10K Other Trailers
Listing Tools
Print
Email
Report
Contact Seller
Receive email updates for similar listings.
Please enter your email
Invalid E-Mail!
Save Alert
You can cancel the email alert at anytime.
Subscribe to Farms.com Machinery Newsletter
Detailed Description
2026 SOUTHLAND SL612-10K DUMP TRAILER - 12'
Color: Black
Box Size: 12ft(L) x 74"(W) x 26"(H) w/ Side Boards
8" Side Boards
Overall Length: 203½"
(2) 5200lb Lippert Spring Axles
Brakes: Electric
Tires: ST225/75R15 D Steel
Floor: 12GA
Walls: 14GA
Frame: 6" x 2" HSS Tubing
(2) 2,500 lb. Midspan Ramps (54 lbs. each)
Manual Roll Tarp
Scissor Hoist: Power up/Power Down
Hoist: Champion CS412T 5 Ton
Dump Angle: 45°
Stake Pockets
Rear Drop Down Stabilizer Jacks
Aluminum Pump Box
110V Battery Charger
10W Solar Panel
PPG DTM 2 Part Epoxy Paint
Tailgate: Steel Barn Door w/ Over Center Latch
New Gate Holdback
LED Lighting
Fully Enclosed Wiring
Jack: 7000lb Top-wind Bolted
Coupler: Demco Adjustable 2-5/16” Ball
16,200lb Safety Chains
Breakaway Kit
7 Wire RV Plug
GVWR: 11,440bs
Tare Weight: 2570lbs
Canadian Made!!
Delivery options are available, ask your salesperson for details.
Finance and lease options available.
Prices are subject to applicable taxes.
CAD
(approximately
Listing Specifications
Year:
2026
Category:
Trailers
Sub-Category:
Other
Manufacturer:
Southland
Stock Number:
TSF64735
Model:
SL612-10K
New/Used:
New
Flaman Agriculture - Edmonton S. (Nisku)
2310 Sparrow Drive
Edmonton S. (Nisku),
AB, Canada
T9E 8A2
Contact Seller
View Phone Number
View Website
https://usfarmer.com/flaman-agriculture-nisku
Similar Equipment
View More Trailers
Farming Videos
Getting Started with FieldOps™
Case IH FieldOps Setup: Connect Mach...
The Trailer Setup Contractors Wish T...
Soybean Seedling Disease - Dylan Mangel
Farm Equipment and Machinery News
Deere & Company Board Elects Brent Norwood as Chi...
›
AGCO Reports Q1 2026 Increased 14.3%