Southland 2026 SL612-10K Other Trailers
Listing Tools
Print
Email
Report
Contact Seller
Receive email updates for similar listings.
Please enter your email
Invalid E-Mail!
Save Alert
You can cancel the email alert at anytime.
Subscribe to Farms.com Machinery Newsletter
Detailed Description
2026 SOUTHLAND SL612-10K DUMP TRAILER - 12'
Color: Black
Box Size: 12ft(L) x 74"(W) x 24"(H) w/ Side Boards
(2) 5200lb Lippert Spring Axles
Brakes: Electric
Tires: ST225/75R15 D
Floor: 12GA
Walls: 14GA
Frame: 6" x 2" HSS Tubing
(2) 2,500 lb. Midspan Ramps (54 lbs. each)
Manual Roll Tarp
Scissor Hoist: Power up/Power Down
Hoist: Champion CS412T 5 Ton
Dump Angle: 45°
Stake Pockets
Rear Drop Down Stabilizer Jacks
Aluminum Pump Box
110V Battery Charger
10W Solar Panel