RoyalCargo 2026 LCHT35-716V-86 Other Trailers
Detailed Description
** Blackout Blowout **
2026 ROYAL 7'X14' + 2' V-NOSE ENCLOSED CARGO TRAILER
  • Color: Blue w/ Blackout Package
  • (2) 3500lb Lippert Spring Axles
  • Tires: ST205/75R15
  • Electric Self Adjusting Brakes
  • Coupler: 2-5/16" Ball
  • Jack: 2000lb Top Wind
  • One Piece Aluminum Roof
  • Interior Height: 86"
  • Interior Width: 81"
  • All Tube Frame
  • 4"x2" Main Frame
  • Deck Height: 21"
  • Walls: 3/8" Plywood
  • Flooring: 3/4" Plywood
  • Zinc Coated Hardware
  • 4' Aluminum Bar Locks
  • Cambered Radius Roof Bows
  • Rear Ramp Door: 72"(W) x 80"(H)
  • Side Door: 36"x78" (RV and Bar Latch)