RoyalCargo 2026 LCHT35-7.516V-86 Other Trailers
Listing Tools
Print
Email
Report
Contact Seller
Receive email updates for similar listings.
Please enter your email
Invalid E-Mail!
Save Alert
You can cancel the email alert at anytime.
Subscribe to Farms.com Machinery Newsletter
Detailed Description
2026 ROYAL 7.5'X16' ENCLOSED CARGO TRAILER
Color: Blue
(2) 3500lb Lippert Spring Axles
Tires: ST205/75 R15 Radials
Spare Tire Included
Electric Self Adjusting Brakes
Coupler: 2-5/16" Ball
Length: 14' Straight Deck + 2' V-nose
Main Frame: 4"x2"
All Tube Frame
Interior Height: 86”
81" Between Fenders
Rear Ramp Door: 82 1/8"W X 80 7/16"H
Side Door Entry: 36"x78" (RV and Bar Lock)
Platform Height: 21"