RoyalCargo 2026 LARCT52-826V-86 Other Trailers
Detailed Description
2026 ROYAL 8.5'X24' + 2' V-NOSE ENCLOSED CARGO TRAILER
  • Color: Charcoal
  • (2) 5200lb Lippert Spring Axles
  • Tires: ST225/75 R15 D Steel
  • Spare Tire Included
  • Electric Self-adjusting Brakes
  • Length: 24' Straight Deck + 2' V-nose
  • Overall Length: 340-5/8”
  • Overall Height: 112-1/8"
  • Interior Wall Height: 86"
  • Width Between Fenders: 81"
  • Deck Height: 21.6875”
  • Main Frame: 6"x2" Steel HSS Structural Tube
  • Crossmember: 2"x2" Steel HSS
  • Rear Ramp Door: 87-1/8”(W) X 82-11/16”(H)
  • Ramp Rating: 2500lb Midspan
  • Side Door Entry: 36"x78" (RV/Barlock)